basın bültenleri

16 Ekim Dünya Gıda Günü

16 Ekim Dünya Gıda Günü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor; ayrıca Birleşmiş Milletler tarafından en çok kutlanan günlerden birisidir. 1945’te hayat bulan Dünya Gıda Günü ile; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi; ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin temin edilmesi ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanmaktadır.

Her sene farklı bir temaya değinen Dünya Gıda Günü, dünya genelinde açlık ve yoksulluk temaları için farkındalık yaratmak; herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı sunmak amacıyla yıl boyunca FAO üyesi ülkelerde çeşitli etkinlikler ve projeler çerçevesinde düzenlenmektedir.

Bugüne özel dünya çapında yapılan büyük organizasyonlar, bağış ve sosyal yardım projeleri yapılmaktadır. Dünyada yemek ve doğal kaynakların kıtlığına karşı farkındalık oluşturmak için bireysel hareketler de dikkat çekmektedir.

Sürdürülebilir yiyecek ve içecekler tercih etmek, daha yeşil bir dünya için aldığımız ürünlerin ambalajlarını geri dönüştürmek, bireysel olarak alınabilecek önlemlerden sadece birkaç tanesidir. Ayrıca; birey olarak karbon ayak izimizi düşürerek besin ve içecek kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçmek, atabileceğimiz en büyük adımlardan birisidir.

Her gün 15.000 çocuk, FAO’nun destekleriyle ve bizlerin çevreye karşı duyarlılığı sayesinde kurtarılmaktadır. FAO’nun yaptığı araştırma verilerince 2015 yılında aşırı yoksulluk ile mücadele eden 129 ülkeden 72’si açlık sınırını yarıya indirmiştir.

Daha iyi bir dünya için herkesin kendi üzerine düşen görevleri vardır. Örneğin; atıklarımızı en aza indirerek çevreye hak ettiği saygıyı göstermek, bizim kadar şanlı olmayan ve her gün yaşam mücadelesi veren insanların en doğal hakkı olan temiz su ve besin kaynaklarını korumak başat görevlerimizden sadece birkaçıdır.

Doğaya daha duyarlı yaklaşarak bizler de bir adım atmalı ve tükettiğiniz ürünlerin çevreye nasıl etkileri olduğu konusunda daha da bilinçlenmeliyiz.