basın bültenleri

Bio-Cam Mucizesi

Bio-Cam Mucizesi

Imperial College London ve Milano Üniversiteleri’ne mensup araştırma üyeleri, insan kıkırdağının yerini tutabilecek bir materyal geliştirdiler.

Esnek, güçlü ve dayanıklı bir materyal olan bio-cam, kendini yenileme özelliği ile tıp dünyasında çeşitli kullanım alanına sahiptir. Silikon ve bir polimer olan polikaprolakton malzemelerinden oluşan bio-cam, hasar görmüş kıkırdak dokusunun yerini doldurabilecek ve 3-D yazıcılardan çıkarttırılabilen bir materyaldir.

Kıkırdak doku hasar gördüğünde eriyerek omuriliğe karışır. Bu olay, hastaya büyük derecede acı verir ve vücudun tahrip olan kıkırdak dokunun yerine bir başkasını sağlaması oldukça zordur. Hasarlı dokunun bio-cam ile yer değiştirilmesiyle günümüzde kullanılan kıkırdak disk teknolojisinin bir negatif yönü olan plastik ve metal materyallerinin doku uyumluluğunda kusursuz olmaması probleminin önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda vücutta çözünebilir olması, bio-cam materyalinin sahip olduğu bir pozitif yöndür.

Imperial College London Üniversitesi’nin Ortopedik Cerrahi bölüm başkanı Prof. Justin Cobb’un belirttiği gibi: “Günümüzde üretilen yapay kıkırdak doku, vücutta bulunan normal kıkırdak dokuya oranla bin kat daha katıdır. Yapay kıkırdak dokuları işimize yarasalar bile, çok daha etkili ve kaliteli bir materyal olan bio-cam materyalinin kullanımı tıp dünyası için çok büyük bir gelişme teşvik etmektedir.”, bio-cam materyalinin sahip olduğu büyük potansiyel oldukça açıktır.

 

Kaynak: https://www.imperial.ac.uk/news/172326/new-bio-glass-could-make-possible-re-grow/