Camın Tarihçesi - Gürallar Cam Ambalaj

basın bültenleri

Camın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Zengin geçmişi ile cam, sanatta ve zanaatta önemli bir yere sahip olmuştur. Müşteriye sunduğu kalite ile cam materyali, fonksiyonelliğiyle de dikkat çeken bir üretim materyalidir.

M.Ö 3000 yılında Bronz Çağ’da üretimi başladığı bulgularla kanıtlanan cam, ilk örneklerini vazo, çini ve camlı sır olarak vermiştir. Opak ve parlak renklerle bezenmiş olan cam objeler, Mezopotamya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Antik cam ile günümüzdeki cam arasında yapısal farklılıklar bulunmaktadır, çünkü antik camın üretiminde ısıl işlem uygulanmamıştır.

M.Ö 1600’lü yıllara kadar cam tabak ve çanak üretimi görülmemiştir. Küçük şişe ve tüp şeklinde bulunan cam, ilk kez Mezopotamya’daki kazılarda bulunmuştur. Çekirdek biçimlendirme tekniğiyle oluşturulan cam araç gereçler, ergitilmiş camın destek sağlayacak bir sopa eşliğinde döndürülerek küresel bir şekil oluşturulması ve ortasında oluşan küresel çekirdeğin çıkartılmasıyla içi boş bir şekilde soğumaya bırakılarak yapılmıştır. Bu tekniğin kullanılıp camın ısıtılarak ergitilmesi, cam üretim teknolojisinin gelişmiş olduğunu bizlere göstermektedir.

M.Ö 6. ve 1. yüzyıllarda daha büyük miktarlarda cam üretimine başlandığı gözlenmektedir. Eskiden sadece üst düzey sınıfın alabileceği cam araç gereçler, artık atölyelerde üretilmeye başlanmış ve böylece miktar olarak artmıştır. Çekirdek biçimlendirme yöntemiyle yapılan cam objeler genel olarak parfüm ve kokulu yağ barındırmak için kullanılırken, gelişen üretim teknolojileriyle cam ürünler daha dayanıklı ve şekil olarak daha kullanışlı hale gelmiştir.

Roma Çağı boyunca, sofra cam eşyası yapımından öncelikle küçük ve yerel atölyelerin sorumlu olduğu keşfedilmiştir. Üretim için birden fazla kaynağa sahip olunmasına rağmen, cam o dönemde hala lüks bir eşya olarak kabul edilmiş ve üretim süreci çoğunlukla varlıklı kişiler tarafından kontrol edilmiştir.

İster dekoratif ister fonksiyonel sebeplerle olsun, tarihimiz boyunca cam kullanımı geleneğe, değerlere ve kaliteye dayanmıştır. Cam, her zaman insanları büyüleyen bir sanat olarak kalmaya devam edecektir.

Kaynak: http://www.kultur.gov.tr/EN-120370/the-history-of-ancient-glass.html