basın bültenleri

GCA Genel Müdürü Abdullah Gayret'in Röportajı Nord Emballage Dergisinde

GCA Genel Müdürü Abdullah Gayret'in Röportajı Nord Emballage Dergisinde

01-01-2018

İsveç’te hayat bulan ve ambalaj sektörünü dünya çapında takip eden Nord Emballage dergisi Ocak 2018 sayısında GCA Genel Müdürü Abdullah Gayret’in röportajına yer verdi.

Ambalaj dünyasının en modern dergilerinden biri olan Nord Emballage, 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Avrasya Ambalaj Fuarı’nı ele aldı. Ambalaj sektörünün çeşitlerinden teknolojilerine, yeniliklerinden tasarımlarına, paketleme süreçlerinden dijital baskılarına, lojistiğinden sürdürülebilirliğine kadar birçok önemli konuların işlediği İsveç dergisi, aynı zamanda dijital olarak da yayımlanarak her sayıyla dünya çapında 25.000 kişiye ulaşıyor. Nord Emballage dergisi Ocak 2018 sayısında Avrasya Ambalaj Fuarı’nı bütün detaylarıyla değerlendirirken, GCA Genel Müdürü Abdullah Gayret’in röportajına da geniş bir şekilde yer verdi.

CAM AMBALAJIN GELECEĞİNİ PARLAK GÖRÜYORUM

Röportajında, Türkiye'deki cam ambalaj sektörünün geleceğini parlak gördüğünü ifade eden Gayret, şu şekilde devam etti: "Cam ambalaj malzemesi plastik malzemelere kıyasla daha hızlı büyüyor. Son beş yılda, büyüme yılda %10 oldu. Türk halkı camı seviyor, sağlık riskleri olmayan ve çevreye duyarlı bir malzeme olarak görüyor.”

Kısaca GCA’nın yapısından da bahseden Abdullah Gayret, Gürok’ın 1996 yılında cam üretimine başladığını ancak daha büyük bir grubun parçası olduğunu belirterek bugün, LAV markası altındaki sofra camı ile dünyadaki yüzden fazla ülkeye ihracat yapan altıncı büyük sofra camı üreticisi olduğunu ve toplamda 1.500 çalışan istihdam ettiğini de ekledi. Üretim konusunu daha detaylı anlatan Gayret, şöyle devam etti: “Cam ambalaj imalatı sadece üç yıldan beridir yapılıyor ancak rekor hızda artış göstermiş. Üretim, beyaz cam olan flint cam şişe ve kavanozlardan oluşuyor. Her gün, ülkenin cam ambalaj ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayan bir milyon birim (üç yüz ton) üretiliyor. Başka bir deyişle, büyüme potansiyeli mevcut. Bugün bir cam fırınımız var ama en az bir tane daha yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. İlk olarak flint cam için düşünüyoruz ancak bundan sonraki adım renkli cam için olacak. Türkiye’de maden suyu sektörü için çok fazla yeşil cam kullanılıyor. Burada kullanılan tüm camın %75’i yeşil renkte. Her fırın, yedi ile sekiz milyon avro arasında bir yatırım anlamına geliyor. İki yıl içinde bir sonraki fırın ve beş yıl kadar sonra da üçüncüsü faaliyete girecek.”

AR-GE ÇALIŞMALARINA VE AMBALAJ TASARIMLARINA ÖNEM VERİYORUZ

Cam kullanımının birçok kişi tarafından çevre açısından en iyi ambalaj malzemesi olarak görüldüğünü, ancak cam yapımının yüksek enerji tüketimini içermesi ve ambalajın daha ağır olması gibi iki sorun sektörün önemsediği çalışmalar arasında yer aldığını belirten Abdullah Gayret, verimliliği artırmak ve camın ağırlığını azaltmak için AR-GE alanına diğer faktörlere göre daha fazla yatırım yaptıklarını belirtti.

Ayrıca, GCA'nın ürettiği ürünlerin çoğunun özel ambalajlar olup, sadece çok küçük bir kısmının standart ürünler olduğunu ifade eden Gayret, "Ambalaj tasarımlarımıza çok emek veriyoruz. Şu anda tasarım konusunda oldukça fazla yatırım yapıyoruz. Doğru yolda olduğumuzun açık bir işareti olarak 2017 yılında İstanbul'daki büyük turistik cazibe merkezlerinden biri olan Galata Kulesi'ni tasvir eden bir içecek şişesi için Red Dot ödülünü aldık. Bu ödülle gurur duyuyoruz” olarak röportajını bitirdi.