basın bültenleri

GCA'dan Sonsuz Okyanus Kampanyasına Destek

GCA'dan Sonsuz Okyanus Kampanyasına Destek

18-04-2018

OKYANUSLARI VE DENİZLERİ NE KADAR SEVİYORSUNUZ?

GCA , Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) önderliğinde yürütülen ve on iki Avrupa ülkesinde eş zamanlı hayata geçirilen Sonsuz Okyanus (Endless Ocean) kampanyasına destek veriyor. Denizlerin ve okyanusların derinliklerindeki kirliliğe dikkat çekmek ve tüketicilerin farkındalığını arttırmak amacıyla başlatılan kampanya, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü'nde çeşitli etkinliklerle desteklenip yaz sonuna kadar devam edecek.

GCA, çevreye saygılı üretimi önemseyen bir cam ambalaj üreticisi olarak doğaya ve sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor. Bu güne kadar çevreyi korumak ve tüketicilerin farkındalığını arttırmak amacıyla birçok projede yer alan GCA, üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) Cam Dostları (Friends of Glass) platformu kapsamında yürütülen Sonsuz Okyanus (Endless Ocean) kampanyasına Türkiye adına destek veriyor. Sonsuz Okyanus kampanyası; Fransa, Britanya, Almanya, İtalya ve İspanya’nın yanı sıra Avusturya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye dahil olmak üzere on iki Avrupa ülkesinde aktif olarak uygulanmaya başladı. Kampanyanın ilk aşaması olarak tüketici alışkanlıklarını ölçecek bir anket sunuldu. Anket sonuçları diğer ülkeler ile karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilerek uluslararası bir tüketici barometresine konu olacak.

CAM, ÇEVRE DOSTUDUR!

Önemli sosyal ve çevresel sorunlardan biri olan okyanus ve denizlerin kirlenmesi üzerinde duran kampanyanın amacı, tüketicileri günlük yaşamda yapmış oldukları tercihlerin ve tüketim alışkanlıklarının çevre üzerindeki etkisi hakkında bilinçlendirerek cam ambalaj kullanımı ve geri dönüşümü konusunda teşvik etmek. GCA Genel Müdürü Abdullah Gayret’in Sonsuz Okyanus kampanyasına ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde: “Bildiğimiz gibi cam %100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzemesidir. İçinde sakladığı gıda ve içeceklerle herhangi bir kimyasal etkileşime girmez, sağlıkla korur. Çevre ve geri dönüşüm gündemimizde her zaman önemli bir konu. Çalışanlarımızın bu konu hakkında duyarlılığını arttırmak adına GCA olarak çeşitli faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mart ayı sonunda Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliği ile Kütahya tesislerimizde tüm şirket çalışanlarımızın “Çevre ve Geri Dönüşüm” konulu eğitim almalarını sağladık. Nisan ayında da İstanbul’daki çalışanlarımızın eğitimiyle bu çalışmayı tamamlayacağız. Bu tür eğitimlerin son derece faydalı olduğuna inanıyorum. Geri dönüşümün faydaları dünyamız için önemli; doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye katkı sağlanır, atık miktarları azalır. Bütün bunlarla birlikte geleceğimize büyük bir yatırım yapmış oluruz. ÇEVKO’nun verilerine göre, 2017 yılında geri dönüşüme sevk edilen cam ambalaj atığı miktarı 125.802 ton oldu. Bu önemli bir rakam ama her sene bu rakamın yükselmesi ve tüketiciler olarak bizlerin daha bilinçli kararlar vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Cam, çevre dostudur! Cam doğal malzemelerden elde edilir, ana ham maddesi kumdur ve sonsuz kez yine aynı ürüne geri dönüştürülebilir. Bir cam ambalaj üreticisi olarak ülkemiz adına Avrupa’da yürütülen Sonsuz Okyanus kampanyasında yer almaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Kampanyanın ilk aşamasından da bahseden Gayret, konuya daha duyarlı olunması gerektiğinin altını çizerek, tüketici alışkanlıklarını ölçmeyi amaçlayan ve 26 Nisan Perşembe gününe kadar devam edecek anketi doldurmaya davet etti.

Anket Linki: www.surveymonkey.co.uk/r/NF9BCP7