basın bültenleri

Gıda ve İçecek Sektörü Pazarlama Taktikleri

Gıda ve İçecek Sektörü Pazarlama Taktikleri

Günümüzde hazır gıda ürünlerine artan talep ve tüketici beklentilerinin değişmesiyle birlikte pazarlama teknikleri de değişim göstermiştir. Bu pazarlama tekniklerinden önemli olanları sizler için derledik.

 

Sosyal Medyanın Gücü

Her geçen gün yeni açılan restoranlar ve hazır gıda tedarikçileri arasında markanızın bilinirliğini artırmak oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti ve müşteriye hızlı servis sağlamak da oldukça önemlidir. Müşteriyle sürekli olarak iletişim halinde olmak ve onların sahip olduğu şikâyetlere hızlı çözümler bulmak artık her işletmenin yaptığı ve yapmak zorunda olduğu bir hizmet şekli haline gelmiştir; çünkü müşteriler sorunlarının hızlı çözülmediği bir müesseseyi tercih etmeyeceklerdir.

Bu noktada yapacağınız hamle oldukça net olmalıdır. Müşterilerinizin hem sizinle hem de birbirleri arasında iletişim sağlayabilecekleri platform oluşturmak işletmenize artı değer katacaktır. Oluşturduğunuz platform sayesinde müşterilerinizin şikâyetlerine hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz bu ağ sayesinde marka bilinirliğinizi kalıcı hale getirerek müşterilerinizden tavsiye ve yorum alabilirsiniz.

 

Benzersiz Satış Noktası Belirlemek

Markanızla ilgili platform oluşturmak gibi sahip olmanız gereken başka bir konu ise; sizi rakiplerinizden ayıran yaratıcı satış stratejiniz olacaktır. Hedef kitlenize yönelik, ürünlerinize farklı ve yaratıcı özellikler kazandırarak markanızı daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz.

 

Ambalajlamanın Önemi

Ürün içeriğinin farklı olması gibi, üründe kullanılan ambalajın da bir o kadar farklı özelliklere sahip olması müşterinin dikkatini çekecektir. Hitap edeceğiniz müşteri kitlesini dikkate alarak ambalaj materyali seçiminizde onların beğenisine uygun seçimlerde bulunmanız markanız açısından faydalı olacaktır.

Örneğin cam; tüketicisine sağladığı premium kalite ile birlikte şeffaf oluşuyla da içerisinde yer alan gıdayı gösterme avantajı sağlar. Bu nedenle markalar için sıklıkla tercih edilen bir ambalaj türüdür.