basın bültenleri

Gürallar Cam Ambalaj, Glass International’ın Düzenlediği ‘’Cam Üretiminde Endüstri 4.0’’ Webinarına Katıldı

Gürallar Cam Ambalaj, Glass International’ın Düzenlediği ‘’Cam Üretiminde Endüstri 4.0’’ Webinarına Katıldı

27-07-2020

Gürallar Cam Ambalaj, 14 Temmuz Salı günü gerçekleştirilen “Cam Üretiminde Endüstri 4.0” konulu webinara panel konuşmacısı olarak katıldı.

 

Cam üretiminde endüstriyel devrimi ifade eden Endüstri 4.0 teknolojisinin konuşulduğu webinara Gürallar Cam Ambalaj’ı temsilen GCA Genel Müdürü Sn. Abdullah Gayret katıldı. Cam üretiminde dijital teknolojiye neden yatırım yapılması gerektiği, sektörü gelecekte nelerin beklediği ve bu geleceğe uygun şekilde akıllı üretimi de içine alacak ne tür hazırlıklar yapılması gerektiği tartışıldı.

Akıllı üretimde, fabrikaların tüm üretim ve kalite kontrol gibi süreçlerinin sistemsel şekilde, yapay zeka ve akıllı algoritmalar gibi araçlar sayesinde ileride otomatik ve zeki sistemlerle idare edilebileceği ve hatta ani duruş, proseste değişiklik veya uyarı sistemlerinin henüz hata ve problem oluşmadan önlem alınarak kontrol edilebileceği vurgulandı. Endüstri 4.0 ile gelecekte cam üretim sisteminin bir sonraki seviyeye taşınacağı ve tüm sürecin tek bir ortamda kontrol edileceği belirtildi.

Otomasyondan dijitalleşmeye giden yol olan Endüstri 4.0’da, kalite kontrolün artık sadece tek bir departmanda gerçekleştirilemeyeceği; mümkün olduğunca doğrudan üretim hattında yapılacağı da konuşulan konular arasındaydı.