basında çıkan haberler

GCA Red Dot ödülünün sahibi oldu

GCA Red Dot ödülünün sahibi oldu

31-10-2017

Kütahya Ekspres

GCA ve Beyoğlu Gazozu işbirliği ile tasarlanan “Beyoğlu Gazozu” şişesi, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Ödülü’nün sahibi oldu.

Red Dot: Communication Design 2017’de Ambalaj Tasarımı kategorisinde ödülle taçlandırılan Beyoğlu Gazozu, Beyoğlu ve Beyoğlu’nun tarihi simgelerinden Galata Kulesi’nden esinlenilerek tasarlandı. 14. yy.’da inşa edilen kuleyi ikonik bir tasarıma dönüştüren GCA ve Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş., bu tasarımla Türkiye’ye ödülü kazandırdı.

Dünyanın en eski ve en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red-Dot Awards: Communication Design, bu seneki sahiplerini buldu. Her yıl, piyasaya çıkan yeni tasarımları belirlemek ve değerlendirmek için 34 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, bu yıl 50 ülkeden 8 bin yeni tasarım en ince ayrıntısına kadar incelendi.

Bağımsız ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından değerlendirilen projeler arasında yer alan Beyoğlu Gazozu şişesi, 2017 Red Dot Ödülü’ne layık görüldü. GCA ve Beyoğlu Gazozu tarafından tasarlanan Beyoğlu Gazozu cam şişesi, tasarımıyla modern Türkiye’den farklı olarak tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile cazibe merkezi olan Beyoğlu’na bir saygı niteliği taşıyor. Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı’nın Beyoğlu markasıyla özdeşleşecek şişenin Galata Kulesi’ni sembolize etmesi fikriyle doğan proje, GCA tasarımcısı Neil Kaan Hirst tarafından cam ambalaj üretimine uygun bir tasarımla geliştirilerek, camda hayat buldu. Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş.’nin geçmişe duyulan saygıyı simgeleyen altın renkli kapak ve Taksim Tramvayı etiket tasarımı ile de İstanbul’un nostaljik havası tüm dünyaya yayılmış oldu.

Gürok Grubu, Türkiye’de 20 yıla yakın süredir sofra camı üretimi yapmaktadır ve dünyanın altıncı büyük üreticisi konumunda.

GCA, öncelikle var olan fırın ve hatlarda ambalaj konusunda deneyim kazanmış; cam konusundaki uzman deneyim kullanılarak Kütahya’da faaliyete geçti.

Şirket kalite ve güvenlik standartları çerçevesinde üretim aşamalarının tamamında sürdürülebilirliği, çevreye ve insana saygıyı daima ön planda tutmaktadır. GCA, ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarına değer katan adımlar atmaktadır.

Üretim proseslerinden, kalite kontrol ve paketleme proseslerine kadar her aşamada en son teknolojinin kullanıldığı tesiste, tüm prosesler otomasyon sistemleri ile yürütülmektedir.

GCA Üretim Tesisinin altyapısı birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarlanmış; yakın zamanda cam ambalaj üretim kapasitesini artırabilecek şekilde planlanmıştır.

Tasarımdan satış pazarlama faaliyetlerine kadar tüm süreçlerinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve BRC/IoP Ürün Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne uygun çalışan GCA, çevre dostu bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Cam ambalaj üretiminde kullanılan ekipmanlar da bu bakış açısı ile seçilmiştir. GCA Üretim Tesisi, çevreye ve insana saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışının en iyi örneklerinden biridir.