basında çıkan haberler

GCA ve Beyoğlu Gazozu Dünyaca Ünlü Red Dot Tasarım Ödülünü Aldı

GCA ve Beyoğlu Gazozu Dünyaca Ünlü Red Dot Tasarım Ödülünü Aldı

30-10-2017

Zed Haber

GCA ve Beyoğlu Gazozu işbirliği ile tasarlanan “Beyoğlu Gazozu” şişesi, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Ödülü’nün sahibi oldu. Red Dot: Communication Design 2017’de Ambalaj Tasarımı kategorisinde...

GCA ve Beyoğlu Gazozu işbirliği ile tasarlanan “Beyoğlu Gazozu” şişesi, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Ödülü’nün sahibi oldu. Red Dot: Communication Design 2017’de Ambalaj Tasarımı kategorisinde ödülle taçlandırılan Beyoğlu Gazozu, Beyoğlu ve Beyoğlu’nun tarihi simgelerinden Galata Kulesi’nden esinlenilerek tasarlandı. 14. yy.’da inşa edilen kuleyi ikonik bir tasarıma dönüştüren GCA ve Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş., bu tasarımla Türkiye’ye ödülü kazandırdı.

Dünyanın en eski ve en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red-Dot Awards: Communication Design, bu seneki sahiplerini buldu. Her yıl, piyasaya çıkan yeni tasarımları belirlemek ve değerlendirmek için 34 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, bu yıl 50 ülkeden 8 bin yeni tasarım en ince ayrıntısına kadar incelendi. Bağımsız ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından değerlendirilen projeler arasında yer alan Beyoğlu Gazozu şişesi, 2017 Red Dot Ödülü’ne layık görüldü. GCA ve Beyoğlu Gazozu tarafından tasarlanan Beyoğlu Gazozu cam şişesi, tasarımıyla modern Türkiye’den farklı olarak tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile cazibe merkezi olan Beyoğlu’na bir saygı niteliği taşıyor. Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı’nın Beyoğlu markasıyla özdeşleşecek şişenin Galata Kulesi’ni sembolize etmesi fikriyle doğan proje, GCA tasarımcısı Neil Kaan Hirst tarafından cam ambalaj üretimine uygun bir tasarımla geliştirilerek, camda hayat buldu. Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş.’nin geçmişe duyulan saygıyı simgeleyen altın renkli kapak ve Taksim Tramvayı etiket tasarımı ile de İstanbul’un nostaljik havası tüm dünyaya yayılmış oldu.

Geçmişten geleceğe bir güzelleme: Beyoğlu Gazozu

Tasarımcıların gerçekleştirdikleri ürünle alabilecekleri en büyük ödüllerden biri olarak nitelendirilen Red Dot Ödülleri (The Red Dot Award: Communication Design 2017) Ambalaj Tasarımı (Packaging Design) kategorisinde ödüle layık görülen Beyoğlu Gazozu cam şişesi, Türk gazoz tarihinin başladığı yer olan Beyoğlu ve geçmişin abidesi olarak hala dimdik ayakta olan Galata Kulesi’nden alınan ilhamla tasarlandı. GCA ve Beyoğlu Gazozu bu cam şişe tasarımıyla; geçmişten gelen bir tat ile Türk gazoz tarihinin de başladığı yer olan Beyoğlu ve Galata çevresine dair nostaljiyi, genç gazoz tüketicilerinde de uyandırmayı hedefliyor. Bu hedefle Beyoğlu’nun hem tarihini hem hikayelerini hem de mimari dokusunu Beyoğlu Gazozu şişesinde buluşturan GCA ve Beyoğlu Gazozu, geçmişin izlerini tasarımlarıyla sürerek geleceğe taşıyor.

Kapağı ve etiketi de geçmişin izini sürüyor

1890’lı yıllardan başlayarak bir gazozhane cennetine dönüşen Beyoğlu’nun en eski yapılarından biri de 14. yüzyılda inşa edilen Galata Kulesi. Beyoğlu Gazozu da bugünün genç gazoz tüketicilerine Beyoğlu ve Galata’dan nostaljik bir tat sunma fikriyle hayata geçirildi.

GCA tarafından işlevselliği düşünülerek tasarlanan şişenin yanı sıra altın renkli kapağı ve nostaljik tramvay baskılı etiketi de Galata Kulesi’ne ev sahipliği yapan bölgenin tarihi mirasına dikkat çekiyor.

Beyoğlu Gazozu Red Dot Tasarım Müzesi’nde 1 yıl sergilenecek

27 Ekim’de Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşen Red Dot Ödülleri Gala Gecesi’nde, kazanan tasarımlara ödülleri ve sertifikaları takdim edildi. Ödüle layık görülen tasarımlar, ‘Red Dot 2017 Kazanan Ürünler Kataloğu’nda yer almanın yanı sıra ‘Red Dot Tasarım Müzesi’nde de bir yıl süre ile sergilenecek. Aralarında Beyoğlu Gazozu’nun da bulunduğu ödüllü tasarımlar, Müze’nin ardından dünyanın pek çok kentinde de sergilenmeye devam edecek.

GCA Hakkında

Gürok Grubu, Türkiye’de 20 yıla yakın süredir sofra camı üretimi yapmaktadır ve dünyanın altıncı büyük üreticisi konumundadır. GCA, öncelikle var olan fırın ve hatlarda ambalaj konusunda deneyim kazanmış; cam konusundaki uzman deneyim kullanılarak Kütahya’da faaliyete geçmiştir.

Şirket kalite ve güvenlik standartları çerçevesinde üretim aşamalarının tamamında sürdürülebilirliği, çevreye ve insana saygıyı daima ön planda tutmaktadır. GCA, ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarına değer katan adımlar atmaktadır.

Üretim proseslerinden, kalite kontrol ve paketleme proseslerine kadar her aşamada en son teknolojinin kullanıldığı tesiste, tüm prosesler otomasyon sistemleri ile yürütülmektedir.

GCA Üretim Tesisinin altyapısı birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarlanmış; yakın zamanda cam ambalaj üretim kapasitesini artırabilecek şekilde planlanmıştır.

Tasarımdan satış pazarlama faaliyetlerine kadar tüm süreçlerinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve BRC/IoP Ürün Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne uygun çalışan GCA, çevre dostu bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Cam ambalaj üretiminde kullanılan ekipmanlar da bu bakış açısı ile seçilmiştir. GCA Üretim Tesisi, çevreye ve insana saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışının en iyi örneklerinden biridir.