Geleceğin Fırını Projesi

Geleceğin Fırını Projesi

GCA’nın içerisinde yer aldığı 20 cam ambalaj üreticisi, FEVE önderliğinde %80 yeşil enerjiyle çalışan ilk hibrit elektrikli büyük ölçekli cam ergitme fırınını inşa etmek üzere bir araya geliyor. “Geleceğin Fırını" adı verilen proje, cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı görevi görecektir. Mevcut fosil yakıtlı enerji kaynaklarının yerini alacak fırın, cam üretiminde toplam CO₂ emisyonunu %50 oranında azaltacak.

GCA olarak ülkemiz adına tek temsilcisi olduğumuz Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Derneği (FEVE) ile 2021 yılında çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Dernek kapsamında 2020 yılında cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı görevi göreceğine inandığımız Geleceğin Fırını projesinin destekçilerinden biri olduk.

Projenin amacı; mevcut fosil yakıtlı enerji kaynaklarının yerini alacak fırının, cam üretiminde toplam CO₂ emisyonunu %50 oranında azaltacak olmasıdır.

GCA’nın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda desteklediği projede ilk fırının 2022 yılında tamamlanması planlanırken, ilk sonuçların 2023 yılında elde edilmesi öngörülüyor.

Doğal gazın %80'ini yeşil enerji yani elektrik ile değiştirecek bu teknoloji, fırın emisyonunu %60 oranında ve bir cam ambalaj fabrikasının toplam CO₂ emisyonunu yaklaşık %50 oranında azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu proje, tarihte ilk defa 20 cam ambalaj üreticisinin en iyi mühendislerini bir araya getirerek, böyle bir yeniliğin başarılabileceğini gösterecektir.