Cam Döngüsünü Tamamla Hareketi

Cam Döngüsünü Tamamla Hareketi

Avrupa Cam Ambalaj Endüstrisi, Avrupa genelinde geri dönüşüme yönelik cam toplama oranını 2030 itibariyle %90’a çıkarmak için ‘’Cam Döngüsünü Tamamla’’ hareketini başlatmıştır. Böylece cam ambalaj geri dönüşümünü 2030’a kadar %75’e çıkarmayı hedefleyen yeni AB kurallarına proaktif bir yanıt verilmektedir.

Bu girişim, cam ambalaj toplama ve geri dönüşüm döngüsünün farklı paydaşlarını ortak bir Avrupa platformunda buluşturarak cam ambalaj toplama açığının kapatılması ve geri dönüşümlü camın (cam kırığı – glass cullet) kalitesinin artırılmasını amaçlamaktadır. Bu sayede kaynaklar ‘’Şişeden Şişeye’’ geri dönüşüm döngüsü içerisinde verimliliğini koruyacaktır. Daha fazla miktarda kaliteli cam kırığına ulaşılabilmesi, kaynak açısından verimli bir üretim süreci ile premium düzeyde, güvenli ve kısmen geri dönüştürülmüş materyal elde edilmesini sağlamaktadır.

‘’Cam Döngüsünü Tamamla’’ uygulaması cam ambalajın toplanma miktarını artıracaktır ve belediyelerden cam işleme ve geri dönüşüm firmalarına, AB üye devletlerinde faaliyet gösteren Genişletilmiş Üretici Sorumluluk programları da dahil olmak üzere endüstri müşterilerine kadar çok sayıda Avrupalı ve ulusal iş ortaklarını kapsamaktadır.

Sonsuz şekilde kendisine geri dönüştürülebilen, tekrar kullanılabilen bir kalıcı materyal olan cam ambalajın ilaç, parfümeri, kozmetik sektöründe olduğu gibi gıda ve içecek sektörlerinde tercih edilmesi ‘’Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim’’ ilkesiyle uyumludur. Cam ambalaj geri dönüşümü, aynı zamanda İklim Eylem Hedefine uygun olarak enerji tüketimi ve CO2 emisyonlarının önemli ölçüde azalmasını sağlamaktadır.