EKOMAT Hakkında

GCA olarak ana finansörlerden biri olduğumuz, açılımı Ekonomik Ekolojik Otomat olan EKOMAT; cam, plastik ve metal içecek ambalajlarının %100 geri dönüşümünün gerçekleştirilebilmesi, geri dönüşüm bilincinin oluşturulması, atık yönetim kurgusu için sayısal veri toplanmasını hedefleyen, geniş kapsamlı bir pilot sürdürülebilirlik projesidir.

17 Haziran 2022’de başlayan proje her geçen gün artan ilgi ile devam etmektedir.

EKOMAT projesinde geri kazanılan;

Cam şişelerden, kayıpsız olarak yeni cam ambalaj ürünler üretilmektedir.

Plastik ambalajlar, tekstil ürünleri olarak geri dönüştürülmektedir.

Metal ambalajlar, diş macunu tüpleri gibi kişisel bakım ürünlerine geri dönüştürülmektedir.

Yüzde yüz ve sonsuz kez kendisine geri dönüştürülebilen bir malzeme olan camı global standartlara uygun üretirken, bir yandan da üretimdeki ayak izimizi azaltacak projeler geliştiriyoruz.

Bu bağlamda yaklaşık 100.000 kişiye hizmet veren ve ambalaj malzemelerini geri dönüşüme kazandırmak üzere tüketicide bilinci artırmayı hedeflediğimiz EKOMAT projemizin 18. ayında depozito iade makineleri sayesinde, toplam 2 milyon 300 bin adet cam, plastik ve metal şişe geri dönüşüme kazandırıldı. Proje kapsamında 195.000 kg doğal kaynak kullanımından tasarruf edilirken, enerji tüketiminden yapılan tasarruf ile 897 konutun 1 yıllık enerji ihtiyacı karşılandı. Karbon ayak izi tasarrufu 6.136 kg CO2, Enerji tüketimi tasarrufu 112.517 (kWh) olarak gerçekleşti. Yaklaşık 238 ağacın 1 yılda temizlediğine eşdeğer sera gazının doğaya salınımı engellenirken, 18 bin 543 aracın 1 günlük ortalama yakıt tüketimine eşdeğer petrolün boşa harcanması engellenmiş oldu. Yapılan tüm bu tasarruflar ile milli ekonomiye 1,6 milyon TL'den fazla destek verilmiş oldu.

 

EKOMAT BANNER LİNKİ:

https://console.eko-mat.com/BannerGenerator

EKOMAT Hakkında

 

06.09.2022