Ağaçköy Projesi

Ağaçköy Projesi

GCA ve LAV olarak Ağaçköy’de öğrencilerin Robotik Kodlama eğitimlerine destek oluyoruz.

Son teknolojinin takipçisi ve uygulayıcısı GCA ve LAV, Ağaçköy İlk ve Ortaokulu’nda Robotik Kodlama eğitimiyle genç öğrencilerin üst düzey teknoloji eğitimlerine ortak oluyor. 2018 yılının yaz döneminde 1 aylık eğitim ile başlayan projenin öğrenciler için yüksek verimlilikte geçmesi sebebiyle yıl boyu devam ettirilmesi kararı alınan projede, öğrencilere Programlama ve Robotik Kodlama eğitimleri veriliyor.

Profesyonel eğitmen yardımıyla gerçekleştirilen eğitimlerde 42’si ilkokul, 52’si ortaokul öğrencisi olmak üzere yılda toplam 94 öğrenci, robotik kodlama ile tanışıyor. Eğitimler, günlük ders saatleri dışında haftada 4 gün ve toplamda 17 saat olarak gerçekleştirilirken; öğrencilerin okul dışı saatlerinin de verimli geçmesi sağlanıyor. Her geçen gün teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüzde öğrencilerin günümüz teknolojilerine hâkim olması ve gelecekte bu gelişmelere öncülük edebilmesi projenin esas amaçları arasında yer alıyor. Aynı zamanda çocuklarda analitik düşünce gelişiminin sağlanması, okul başarılarının arttırılması ve sosyalleşmelerine katkıda bulunulması da projenin çocuklara sağladığı önemli faydalar olarak karşımıza çıkıyor.

Robotik Kodlama Eğitimi konusunda öğrenciler yalnızca teorik bilgilerle kısıtlanmıyor, aynı zamanda uygulamalı eğitimlerle pekiştirilen eğitim sayesinde öğrenciler, ömür boyu kullanabilecekleri ve hatta geliştirerek dünyamızın gelişimine katkı sağlayacak bilgiler ediniyor. Aynı zamanda eğlenceli de geçen eğitimler sayesinde öğrencilerin teknolojiye olan ilgilerinin artması sağlanıyor. Yerel ve ulusal basında da geniş yer bulan proje sayesinde çocukların teknolojiyle daha çok buluşması, bu gibi projelerin yaygınlaşması ve yeni neslin geleceğe hazır hale getirilmesi fikirleri de giderek güçleniyor. Öğrencileri teknolojiyle buluşturmanın gururunu yaşayan GCA ve LAV, çocukların matematik ve bilgisayar bilimi becerilerinin erken yaşta gelişimine, topluma yararlı bireyler yetiştirmeye yönelik adımlarına devam ediyor.

13 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen Bilim Fuarı etkinliği ile Ağaçköy Ortaokulu Bilim Fuarı’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında okul öğrencilerinin hazırladığı projeleri aileler ile Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve GCA ve LAV yetkilileri ile paylaşıldı. Bilim Fuarı’na katılım gösteren Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Erol Güral proje hakkında “Çocuklarımızın bilim, fen, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında meraklarını uyandırmak yönünde atılmış bir adım olan Ağaçköy robotik kodlama eğitimlerine gösterilen katılım ve çocuklarımızın ilgi ve yeteneği nedeniyle çok mutluyuz. Geleceğin bilim insanlarının yetişmesi genç yaşlarda bu tarz eğitim ve etkinlikler ile karşılaşmalarına ve geleceği hayal etmelerine bağlı. GCA ve LAV olarak gençlerimize ve eğitim konularına her zaman olduğu gibi destek vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu ve sözlerine “Bir sonraki adım olarak çocuklarımızın tarım alanında teknolojik gelişmelerin ışığında hayal kurmalarını teşvik etmek amacıyla dünyadaki güncel tekniklerden biri olan dikey tarım uygulaması ile tanıştırıyor olacağız.” diye ekledi.