Sürdürülebilir Yaşam Tarzında Cam Ambalajın Önemi Büyük

Doğal bir malzeme olan ve yüzde 100 geri dönüştürülebilen cam ambalajların yaygınlaştırılması, çevre kirliliğinin azaltılması ve daha sağlıklı yarınlar için büyük önem taşıyor. Gıdaların besin değerini koruyan ve raf ömrünü uzatan cam ambalajların sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli olduğunu belirten GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “Cam ambalajın sonsuz geri dönüştürülebilir potansiyeli, sürdürülebilirliğinin en büyük faktörlerinden biri” dedi.

Teknolojik ilerlemeler ve dünya üzerindeki hızlı nüfus artışının etkisiyle ortaya çıkan üretim ve tüketim ihtiyaçları, çevresel kirliliği de beraberinde getiriyor. Artan gıda ve içecek talebinin karşılanmasında kullanılan ambalajların geri dönüşüme uygunluğu, çevre, sürdürülebilirlik ve sağlık açısından büyük önem taşıyor. Güvenli bir şekilde geri dönüştürülebilen cam ambalaj ürünleri ise sağlıklı bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor. Besinlerin tadını, kokusunu ve aromasını değiştirmeden raf ömrünü artırarak uzun süre saklanmalarını sağlayan cam, gaz ve buhar geçirgenliği olmadığı için gıdaların sağlıklı kalmasına imkân tanıyor.

“Geri dönüşüm bilinci iklim kriziyle mücadelede önemli bir unsur”

Camın sonsuz kere kendisine geri dönüştürülebilen çok özel malzeme olduğunu söyleyen GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “Cam ambalajın sürdürülebilirliğinin en büyük faktörlerinden biri sonsuz geri dönüştürülebilir potansiyelidir. Cam, yüzde 100 geri dönüştürülebilir ve süreç boyunca herhangi bir kalite kaybı yaşamaz. Özellikle iklim kriziyle mücadelede önemli bir unsur olan ve her geçen yıl giderek artan geri dönüşüm bilincinin cam ambalaj alanında da artırılması en büyük temennimiz. Bu nedenle GCA olarak Türkiye’de de camın geri dönüşümünü artıracak, dolayısıyla hammadde kullanımını azaltarak doğal kaynaklarımızı koruyacak aktivitelere hem kendi operasyonlarımızda son derece önem veriyoruz hem de bu anlamda çeşitli çalışmaları destekliyoruz” dedi. Gayret,İş ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz EKOMAT projesi buna bir örnek. Sektörün sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz projenin ilk 6 ayında EKOMAT depozito iade makineleri sayesinde, 1 milyondan fazla cam, plastik ve metal şişe geri dönüşüme kazandırıldı. Dönüşüme kazandırılan ürünler ile yaklaşık 84 ton ham madde tasarrufu sağlandı” şeklinde belirtti.

Gezegeni koruyan en iyi malzeme olarak görülüyor”

Sağlık ve doğa dostu malzeme tercihinin tüm dünyada bahsedilen bir konu olduğunu belirten Dr. Abdullah Gayret, Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu nezdinde Türkiye dahil 13 Avrupa ülkesinde bu konuda eşzamanlı olarak gerçekleştirilen tüketici araştırmasının sonuçlarına göre, Avrupa’da her 10 tüketiciden 6'sı gıda israfını azaltmayı ve geri dönüşümü, günlük yaşamlarında en önemli iki sürdürülebilirlik unsuru olarak görüyor. Araştırmaya göre her 10 Avrupalıdan 7'si, geri dönüştürülmüş camın, yiyecek ve içecekleri korumaya devam edeceğine inanıyor. Bu nedenle cam, tüketiciler tarafından insanları ve gezegeni koruyan en iyi malzeme olarak görülüyor” dedi.  

“Türkiye’de cam ambalaj kullanım oranı son 3 yılda yüzde 49 arttı”

Araştırmaya katılanların yüzde 65 oranında cam ambalaj kullanılan ürünleri daha kaliteli bulduğuna dikkat çeken Gayret, “Bu bulgular tüketicilerin cam ambalajı sağlıklı, geniş çapta geri dönüştürülebilir bir günlük ambalaj malzemesi olarak giderek daha fazla benimsediklerini kanıtlıyor. Camın yüzde 100 geri dönüştürülebilir olması, Türkiye’de de daha sık tercih edilmesine olanak sağladı. Bu kapsamda yapılan araştırmalar, ülkemizde kullanıcıların cam ambalaj tercih etme oranlarının 3 yıl öncesine göre yüzde 49 arttığını,  cam ambalaj ürünlerine daha fazla para ödeyebileceğini söyleyenlerin oranının ise yüzde 84 oranında arttığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir Yaşam Tarzında Cam Ambalajın Önemi Büyük

 

28.04.2023