Seçimlerimizle Kutup Canlılarını Nasıl Etkiliyoruz?

Dünya’nın sıcaklığını, deniz seviyesini etkileyen ve birçok akarsuyun kaynağını oluşturan buzullar aynı zamanda nesli tükenme tehlikesi içinde olan hayvanların yaşam alanını oluşturur. Kutup bölgelerinde daha kalın olmakla birlikte buzullar ülkemizde de Erciyes, Toros, Kaçkar ve Uludağ gibi dağlarda da bulunur; ancak buzulların da erimeye başlamasıyla dünyamız büyük bir tehlike altına girmektedir.

 

Günümüzün başlıca sorunu olan iklim krizinin temel sebeplerinden biri olan buzul erimesi aynı zamanda kutup canlılarının neslini de önemli ölçüde etkiliyor. Her yıl yaklaşık olarak 8,8 ton atığın okyanuslara karıştığı, hayvan ve insan yaşamını tehlikeye attığı görmezden gelinmeyecek bir gerçektir. Bu tehlikeler, salgın hastalıklar, nesil tükenmeleri ve buna bağlı olarak besin zincirinde oluşacak dengesizliklerdir. Peki, seçimlerimizle buzulları ve dolayısıyla kutup canlılarını kurtarmamız mümkün mü? Elbette mümkün.

 

Her yıl okyanusa bırakılan tonlarca atığın büyük çoğunluğu geri dönüştürülebilir atıklardır. Aynı zamanda üreticilerin kullandığı zehirli gaz ve kimyasallar da dünyanın ısı seviyesini etkileyerek kutuplara kadar uzanan bir sıcaklık dalgası oluşturmakta.

 

Günlük yaşantımızda yapacağımız küçük değişiklikler kutup canlılarını ve doğal hayatı korumamızın bir yoludur. Bu seçimler şu şekilde sıralanabilir:
 

●     Daha az özel taşıt kullanıp daha fazla yürüyüş yapabiliriz.

●     Geri dönüştürülebilir atıklarımızı geri dönüştürebiliriz.

●     %100 oranda kendisine geri dönüştürülebilen bir madde olan cam ambalaj kullanımını arttırabiliriz.

 

Seçimlerimiz yüzyıllardır dünyayı ve bu dünyanın her bir canlısını etkilemekte. Şimdi seçimlerimizi, dünyaya göre, yapmaya başlayarak kutup canlılarını, onların neslini ve gerçek yuvamızı korumuş olacağız!

Seçimlerimizle Kutup Canlılarını Nasıl Etkiliyoruz?

 

28.10.2022