Cam Bilye Nasıl Yapılır?

İnsanlar, bilyeleri antik Mısır ve Roma döneminden beri eğlence ve oyun amacıyla kullanmışlardır. Eski çağlarda taştan veya mermerden yontularak yapılan bilyeler, günümüzde; artık cam üretiminin alanına giren pek çok üründen yalnızca biridir.

Bilye yapımında camın tercih edilmesinin nedeni, yalnızca maliyet düşüşü veya kolay kullanılır olması değildir. Esas neden, camın son derece estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Cam; hammadde kaybı olmaksızın, defalarca geri dönüştürülebilen, geri dönüşüm işlemi sırasında, mekanik ve estetik özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeyen bir maddedir. Cam bilye yapımında kullanılacak olan ham maddeler çoğunlukla kullanılmış camların geri dönüştürülmesiyle elde edilmektedir.

El yapımı cam bilyeler, renkli camların ve billur camın katman katman birbirine yedirilmesiyle oluşturulmaktadır. Zanaatkar, bilyenin içinde olmasını istediği desene göre, renkli cama belirli bir şekil verir. Fırında eritilen billur cam, bu renkli camlar üzerinde gezdirilip tekrar fırına verilmektedir. Her katman sonrası fırından çıkan ürün el ile, ıslak kağıtlar yardımıyla şekillendirilir. Daha sonra bilye istenen boyutlara getirilir ve ana kütleden ayrılır. Özellikle büyük boyutlardaki el yapımı cam bilyeler, dekoratif amaçlarla da kullanılmakta ve insanların evlerini süslemektedir.

Günümüzde, artık cam fabrikaları; cam bilye üretimi de yapmaktadırlar. Elbette cam fabrikalarında üretilen fabrikasyon cam bilyeler daha sade bir görünüme sahiptir. Boyutları da standarttır. Oyun oynamak için kullanılan cam bilyeler çoğunlukla fabrikalarda üretilmektedirler.

Cam Bilye Nasıl Yapılır?

 

12.10.2021