Cam Ne Zaman Ambalaj Haline Geldi?

Cam, “obsidyen” adıyla insanlığın ilk zamanlarına kadar dayanır. Çoğu zaman bir süs eşyası olarak kullanılarak estetik görüntüsüyle insanlığa fayda sağlamıştır.

İlk üretilen cam eşya net olarak bilinmemekle birlikte günümüzde bilinen en eski cam eşyalar, MÖ 2500 yıllarına dayanan Antik Mısır boncuklarıdır. Biraz daha geç dönemlerde ise Mısır bulgularından kalma zikzak desenlere sahip cam kaplar bulunmuştur. Yunanlı tarihçi Pliny ise bir yazısında camcılığın Mezopotamya’da bulunan kervancıların yaktığı bir ocakta kazara ateşe karışan soda ve kumun eriyip cam haline gelmesiyle başladığını yazmıştır.

Camdan yapılan ilk ambalajların tarihi 1904 yılında dayanır. Michael J. Owens’in icat etmiş olduğu makine ile 1904’ün Ağustos ayında ilk cam kavanoz ve şişeler üretilmeye başlanmıştır.

Cam ambalajın hayatımıza girmesi insanlığı birçok alanda etkilemiştir. Cam ambalajların muhafaza ettiği yiyecek ve içeceklere zarar vermemesi, yıllar boyunca kullanılabilecek bir ürün olması ve sonsuz geri dönüşümü ile hem insanlığa hem dünyaya katkı sağlayan cam ambalajın hayatımıza girişinin 118. yılı kutlu olsun!

 

Kaynakça: https://www.camsiseambalaj.com/cam-hakkinda/camin-tarihcesi/

Boncuk görsel: https://arkeofili.com/danimarka-bronz-cagi-yerlesiminde-misirli-boncuklar/

Michael J. Owens görsel: https://brookstonbeerbulletin.com/historic-beer-birthday-michael-joseph-owens/

Cam Ne Zaman Ambalaj Haline Geldi?

 

10.08.2022