Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla her yıl 5 Haziran’da kutlanıyor. Dünya Çevre Günü’nün amacı, dünya çapında çevre korumasına dikkat çekerken farkındalık yaratmaktır.

Günümüzde Dünya Çevre Günü’nün önemi ciddileşen küresel ısınma ve iklim değişikliği krizleriyle anlaşılıyor. Peki biz çevremizi korumaya nereden başlayabiliriz?

Azalt, yeniden kullan, geri dönüştür: Çevreyi korumanın en kolay ve en bilinen yöntemlerinden biri bu 3 adımdır. Evinizde az eşya kullanıp, kullanmadıklarınızı ileri dönüşüm yaparak yeniden kullanabilirsiniz ya da geri dönüştürebilirsiniz.

Akıllı alışveriş yapın. Dürtüsel alışverişi engellemek için bir liste yapın ve böylece atıklarınızı azaltın. Ambalajlı bir ürün almanız gerektiğinde geri dönüştürülebilen ambalajları tercih edin.

Sudan tasarruf edin. Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmayı unutmayın. Banyoda geçirdiğiniz zamanı azaltın.

Ulaşım tercihlerinizi değiştirin. Bir yere giderken olabildiğince arabanızı evde bırakmaya çalışın. Gideceğiniz yere yürüyerek ve  bisikletle de gidebilirsiniz. Daha uzun mesafeler için toplu taşıma kullanabilirsiniz.

Elektronik cihazlarınızı kapatın. Televizyonunuzu, oyun konsolunuzu, bilgisayarlarınızı ve diğer teknoloji ürünlerini kullanmadığınızda kapatmayı unutmayın.

Kendi gıdanızı yetiştirin. Balkonunuzda ya da bahçenizde kendi küçük bahçenizi yaratabilirsiniz. Kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirmek hem size kendinizi iyi hissettirecek hem de organik beslenmiş olacaksınız.

 

Kaynak: https://www.cekulvakfi.org.tr/

Dünya Çevre Günü

 

08.06.2022