Nazar Boncuğu Neden Çatlar?

Aksesuar olarak kullanmayı sevdiğimiz nazar boncukları camdan yapılır. Farklı renklerde bulabildiğimiz bu cam boncuklar bazen çeşitli nedenlerle çatlayabilirler. Nazar konusunda farklı yorumlar bulunmasıyla birlikte, cam nazar boncuğunun fiziksel olarak çatlamasının olası nedenlerini sıralayabiliriz. Unutmamamız gereken şey; doğru kompozisyon, doğru tavlama tekniği, doğru ergitme ve üretim ile üretilen camların dayanıklı olduğu ve kolay kolay çatlamanın oluşmayacağıdır.

Nazar boncuğunun çatlamasının başlıca sebepleri arasında uygun cam kompozisyonunun kullanılmaması gelmektedir. Uygun cam kompozisyonu kullanılmadığı taktirde camın dayanımı düşecektir.

Bunun yanısıra, uygun tavlama yapılamaması sonucu cam bünyesinde aşırı stres birikmesi dolayısı ile de nazar boncuğunun çatlaması söz konusudur. Camın iç ve dış yüzeyi arasında tavlama ile yani ısıl işlem ile azaltılamayan stres, camın dayanımını düşürerek üzerinde darbeye dayanıksız alanlar oluşturabilir ve herhangi bir sert cisim ile teması halinde bu dayanıksız ve stresli noktalardan çatlayabilir.

Nazar boncuğu üretilirken kullanılan camın ergitilirken homojen karıştırılmaması gibi nedenlerden dolayı nazar boncuğu kendiliğinden çatlayabilir veya hafif darbelere karşı mekanik dayanımı düşebilir. Cam ergitmesi cam üretim proseslerinin ilk etaplarındandır. Belirli kompozisyonlarda karıştırılarak oluşan premikslerin doğru şekilde hazırlanması; fırın içerisinde ergitme esnasında da kontrol edilmesi gereklidir. Eğer üretim prosesinde dikkat edilmezse cam boncuğun ufak darbelerde bile dayanımı beklenenin altına düşebilmektedir.

Nazar Boncuğu Neden Çatlar?

 

24.11.2021