Sağlık ve Cam

Konu gıda ürünlerinin ambalajları olduğunda, sağlık en önemli etkendir. Piyasada kendine yer bulan ambalajlama ürünleri göz önüne alındığında, ambalajın içerisindeki ürünle etkileşime girmeyen, yapısında zararlı kimyasal içermeyen, içeriğini sızdırmayan ve doğal bir yapıya sahip olan cam, en güvenilir ambalaj malzemelerinden biridir.

Isıtıldığında, yıkandığında veya zamanın akışına bırakıldığında bazı ambalaj materyallerinin yapıları bozulmaya başlar ve içerisindeki ürünleri de etkileyecek kimyasallarla etkileşime geçme tehlikesi oluşabilir. Cam, yapısal bütünlüğünü koruyarak kimyasalların içerisindeki ürünlere veya kendisine etki etmesine izin vermemektedir. Camın yapısal sağlamlığının sağladığı artılar bununla limitli değildir. Gözenekli bir yapıya sahip olmadığından cam ambalaj içerisinde bulunan ürünlerin tadına veya kokusuna etki etmemekle beraber, yıkanıp yeniden kullanılması üzerine geçmişte içinde bulunan ürünlerin tatlarının veya kokularının izini barındırmaz, her ürünü olabileceği en üstün kalitede saklar.

Ürünlerin kimyasal bileşenlerinin etkileşimini önlemekle beraber cam, dışarıdan gelebilecek bakteri veya başka bir kimyasal bileşeninde etkileşime girmesine izin vermemektedir. Camın bu dirençli yapısının getirdiği artılar günümüzde tüketiciye de yansımaya başlamış, Avrupa’daki tüketicilerin %61’i tercih sunulması durumunda cam ambalaj tercih etmeye başlamıştır.

 

Kaynak:

https://feve.org/about-glass/

https://feve.org/about-glass/visions/health/health-vision/

https://feve.org/insitesconsumerresearch2018/

http://arsiv.ntv.com.tr/news/105578.asp

http://www.gpi.org/learn-about-glass/benefits-glass-packaging

Sağlık ve Cam

 

02.03.2022