2022 Üçüncü Çeyrek Müşteri Bülteni

 

1- Dr. Abdullah Gayret'in Mesajı        

                GCA, gün geçtikçe büyüyen ve hep ileri doğru adım atan bir firmadır. Bu büyüme yolculuğunda ise insani ve ahlaki değerleri sürekli ön planda tutmaktadır. Gerek çalışan profili gerekse de insanlara ve çevreye karşı olan tutum konusunda sürekli insancıl ve çevreci bir yaklaşım belirlemiştir.

            Operasyonlarımızda çevreciyiz çünkü “çevre demek gelecek demek” prensibi ile ilerliyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilirlik konusuna çok büyük önem veriyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda bilinç uyandırmak için oldukça güçlü adımlar atıyoruz. Bu adımlardan birisi de toplumu bilinçlendirmektir. Toplumu bilinçlendirmek için sosyal medya hesaplarımızdan sürekli sürdürülebilirlik ile ilgili dikkat çekici ve bilgilendirici içerikler yayımlamaktayız. Ayrıca 2022 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Cam Yılı ilan edilmesini desteklediğimizi her yerde vurguladığımız gibi burada da vurgulamak isterim. Bu doğrultuda Avrupa Birliği Cam Ambalaj Üreticileri Derneği ile ortak hareket ediyoruz ve birlikte, toplumda sürdürülebilirlik bilinci uyandırıcı sosyal medya gönderileri yayımlıyoruz. Bu gönderilerde camı sonsuz kez ve kendinden hiçbir şey kaybetmeden geri dönüştürülebilir olması özelliğiyle ön plana çıkarıyoruz. Sosyal medya haricinde bu yıl Yalova’da BİRCAM Vakfı, Parkcam ve GCA iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz EKOMAT projesiyle de geri dönüşüm bilincinin oluşturulması ve zorunlu depozito uygulaması öncesinde, atık yönetim kurgusunun tecrübe edilmesi hedefliyoruz. EKOMAT, içine cam, plastik ve metal şişelerin atıldığı bir toplama otomatı olarak düşünülebilir. Kullanıcılar EKOMAT’ı kullanmak için bir uygulama yükleyip kendilerine hesap oluşturduktan sonra ambalaj atıklarını EKOMAT’a atarak para puanlar kazanabilmekte ve bu puanları anlaşmalı olduğumuz zincir marketlerde kullanabilmekteler. Her şeyi doğa ve insan için yapıyoruz.

                Sürdürülebilirliği ve insana değer verilmesi gerektiğini politikamız olarak görmekteyiz. Politikalarımızı uygularken ise hesap verilebilir ve cam gibi şeffaf bir şekilde hareket ettiğimizi bildirerek geleceği bugünden değiştirmek için herkesi bu sürdürülebilirlik harekete davet ediyoruz.

Dr. Abdullah GAYRET

 

 

2- Kripto Piyasalarında TERRA/LUNA Faciası 

            En çok kullanılan ve majör kripto paralardan olan TERRA ekosisteminin LUNA isimli kripto varlığı %99.95’e kadar değer kaybetti. Buna sebep olarak öncelikle TERRA ekosisteminin işleyiş biçimini anlamak gerekiyor. TERRA ekosistemi UST (stabil coin) ve LUNA (majör coin) olarak iki tane coini bünyesinde barındırmakta. Bu iki coin birbiriyle ilinti şekilde çalışmakta. Aralarındaki ilişki ise ekosistemin algoritması gereği 1 adet UST’ye talep olunca sistem tarafından UST yaratılır ve yaratılan UST sayısı kadar LUNA coini sistemden silinir. Tam tersi olarak bir adet UST satıldığında ise sistem tarafından sistem tarafından 1 adet LUNA coini yaratılır. Böylelikle arz-talep dengesi kurulmaya çalışılır. 10 Mayıs tarihinde olanlar ise bir çöküşün başlangıcıydı. 10 Mayıs tarihinde belirli bir cüzdandan toplu UST satışları (yaklaşık olarak 300 milyon UST) gerçekleştirildi. TERRA ekosisteminin stabil coini olarak bilinen UST’nin değerinin 1$ olarak sabit kalması gerekirken toplu satışlar sonrası UST değerini stabil olarak devam ettirmek için TERRA ekosisteminde rezerv olarak tutulan 80.000 adet Bitcoin (BTC) satılmaya başlandı. Satılan BTC’ler piyasada panik havası yarattı ve aynı zamanda UST değerini sabit tutmak için yeterli olmadı. Toplu UST satışından önceki arzı 300 milyon olan LUNA coininin satıştan sonraki arzı yaklaşık olarak 2 katına yani 600 milyon seviyelerine çıktı. Dolayısıyla 1 adet LUNA coininin değeri 60$’dan 25 dolara ani bir iniş yaşadı. Bunu gören LUNA yatırımcıları panik yaparak ellerinde olan LUNA coinlerini sattılar. UST stabil coininin de değeri 1$’a sabitlenemeyince TERRA ekosistemine olan güven sarsıldı ve 1 adedinin değeri bir zamanlar 120$’a kadar çıkan LUNA coininin değeri bir anda 0.00001$’a kadar geriledi. UST değerini 1$’a sabitlemek için satılan 80.000 adet BTC ise bütün kripto piyasasında büyük bir korkuya sebep oldu ve 2021 Kasım ayında değeri 3.2 trilyon $’a kadar çıkan toplam kripto piyasasının değeri, TERRA ekosisteminin yarattığı bu korku dolayısıyla bu değerin %35’i kadarının (1 trilyon $) erimesine sebep oldu.          

 

 

3- B2B Nedir?

            B2B (Business to Business) iş modeli Türkçede “işletmeden işletmeye” demektir ve sektörde yaygınca kullanılan bir iş modelidir. Bu modeli kullanan işletmeler, tüketicilere değil de perakendecilere satış yaparlar. İşletmeden işletmeye tabiri de buradan gelmektedir. Üretici, ürettiği ürünleri doğrudan tüketiciye satmaz. Üreticinin son müşterisi perakendecilerdir. Üreticinin doğrudan tüketiciye ürünlerini sattığı iş modeline ise B2C (Business to Customer) yani “işletmeden tüketiciye” denir. B2B iş modelinin en büyük avantajı alıcı taraf için toplu alımlar yaparak perakende satış konusunda fırsatları değerlendirmek ve toplu alımlardan doğan indirimlerden faydalanmaktır. Satıcı taraf için ise B2B’nin en büyük avantajı toplu satışlar yaparak istikrarlı kazanç sağlamaktır.

           

 

4- Doğa ve Çevre Vakfı

            Doğal dengenin ve çevresel değerlerin korunması, iyileştirilmesi, toplumda çevre bilincinin yükseltilmesi konularında çalışmalar yürütmek üzere 1996 yılında kurulan DOÇEV-Doğa ve Çevre Vakfı; ağaçlandırma, atık yönetimi ve çevre eğitimi alanlarında faaliyetler yapmakta, uygulama projeleri geliştirmektedir. “Kendi ormanını kendin kur” sloganıyla çevre ve doğa konusunda duyarlı olan kurumlar veya kişilere hatıra ormanı kurma konusunda destek veren bu vakıf kurulduğu yıldan beri 70 orman ve 26 koru kurulmasına katkı sağlamıştır. Her yıl bir orman kurma hedefi olan bu vakfın 2021 yılında 70 orman kurması ise hedeflerinin oldukça üzerinde ve başarılı bir şekilde ilerlediğinin göstergesidir. Diğer bir projeleri ise “Kağıdını ver ağacın olsun” sloganıyla yürütülmekte olup 5564 ton atık kağıt toplamışlardır. Toplanan kağıtlardan elde edilen kazançla DOÇEV-Atık Kağıt Ormanı’nı kurdular. Vizyonlarını “Doğal dengeyi ve çevresel değerleri nesiller boyu koruyan, geliştiren, öncü ve evrensel bir sivil toplum kuruluşu olmak” olarak belirleyen bu vakıf vizyonları doğrultusunda emin adımlarla yürümekte ve geleceğimiz ve sürdürülebilir bir çevre için faydalı işler yapmaktadır.

 

 

 

5- Piyasalarda Kullanılan "Boğa ve Ayı" Tabirleri

            Kripto paralar, hisse senetleri, gayrimenkuller veya başka bir varlık olması fark etmeksizin piyasaların genellikle iki şekilde tanımlandığını görürsünüz: Boğa ve Ayı. Boğa piyasalarında fiyatlar genellikle hızlıca büyüyüp hacimlenirken Ayı piyasalarında ise uzun vadeli düşüşlerin olduğu gözlemlenir. Boğa piyasaları yatırımcıların toplu ve büyük alımlar yaptığı ve piyasalara güvenin tam olduğu dönemlerdir. Piyasadaki ürünün (kripto para, hisse senedi, bono, tahvil, vs.) arzından çok talebi olduğu dönemlerdir boğa dönemleri ve bu dönemlerde arzdan çok talep olduğu için ürünün birim fiyatında ciddi artışlar gözlemlenir. Boğa piyasalarının aksine Ayı piyasalarında ise korku hakimdir. Yatırımcı piyasalara girmekten korkar ve arz kadar talep olmadığından ve arza nazaran talebin düşen bir trendde olmasından dolayı ürünün birim fiyatında ciddi düşüşler yaşanır.

 

 

 

6-  FED'in sıkılaşma Politikası ve Global Piyasalara Etkileri 

            Pandemiden dolayı yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla hükümetler parasal gevşeme politikaları izlediler. Parasal gevşemenin getirdiği en büyük sorun olarak ise pandemi sonrası yaşanan enflasyon sorunu oldu. Merkez Bankaları bu sorunu çözmek için ise ellerinde bulunan en büyük enstrümanı kullanmaya başladılar: Faiz. Buna örnek verilecek olursa pandemi sonrası ABD enflasyon rakamları Haziran 2022’de yıllık bazda %9,1’e kadar tırmandı. Buna karşılık olarak ise faiz artırımlarına giden FED, enflasyondaki artışın önünü keserek ağustos ayında enflasyonu %8,3 olarak açıkladı. Yine de bu rakamın beklentilerin üzerinde olması sebebiyle FED tarafından piyasalara sıkılaşma tedbirlerinin devam edeceğinin sinyalleri verildi. Bu sinyaller sonrasında yılbaşında 95 civarlarında seyreden dolar endeksi, dünyada en yüksek işlem hacmine sahip 6 önemli yerel para biriminin geometrik ortalamasının dolar karşısındaki değeri, eylül ayı itibarıyla 110 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

 

7- NATO Nedir ve Amaçları Nelerdir?   

            NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, 4 Nisan 1949 yılında ABD’de kuruldu. Kurucu üyeleri arasında Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg bulunmaktadır. Bugün dünyadaki en önemli uluslararası kuruluşlardan biridir. Politik ve askeri bir ittifak olan bu örgüt Avrupa ve Kuzey Amerika'dan 30 ülkeyi bir araya getirir. Bu ülkeler bir araya gelerek güvenlik ve savunma konuları üzerinde danışmalarda bulunurlar ve iş birliği yaparlar.

            NATO’nun amaçları arasında;

·         İnsanları korumak

·         Yeni tehditlerle savaşmak

·         Ortaklıkları geliştirmek

·         Barış ve istikrarı sağlamak

Şeklinde 4 ana misyon üstlenmiştir.

Günümüzde Türkiye’nin de arasında bulunduğu 30 üye ülke barındıran NATO, son günlerde gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’nın da katılım sağlaması sonucunda 32 üyeye ulaşacak.

 

 

8- EKOMAT           

           EKOMAT, GCA ve Parkcam’ın finansman sağladığı ve Bircam Vakfı tarafından çalışmaları yürütülen bir sürdürülebilirlik projesidir. Pilot il olarak seçilen Yalova’da Haziran ayında başlatılan projede, Yalova da 15 farklı farklı noktaya 30 adet EKOMAT yerleştirilmiştir. EKOMAT sayesinde cam, pet ve metal içecek ambalajlarının %100 geri dönüşümü sağlanmaktadır. EKOMAT mobil uygulamasını mobil telefonlarına indiren ve depozito iade makinelerine giden vatandaşlar mobil uygulama ile geri dönüştürülebilir atıklarından para değerinde puan kazanmaktadır. Bu sayede geri dönüşüme kazandırılan cam, metal ve plastikler hem döngüsel ekonomiye katkı sağlamakta hem de CO2 ayak izini azaltmaya katkıda bulunmaktadır. Ayrıca proje başından itibaren  Ekomatlar sayesinde geri dönüşüme kazandırılan ambalaj atıklar ve bu atıklar ile elde edilen ekolojik kazanımları ve enerji tasarruflarını gösteren bir sayaç hazırlanmıştır. Bu sayacı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Sayaç Linki: https://console.eko-mat.com/BannerGenerator

 

 

 

9- GCA'da Kariyer Olanakları

                GCA olarak, İnsan kaynağının en önemli sermayemiz olduğunun bilinci ile her geçen gün bu değeri daha etkin hale getirebilmek için çaba gösteriyoruz. Çalışanlarımızın sürekli gelişim göstermeleri ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için, gelişim ortamı ve fırsatı yaratmak; çalışanlarımız için adil bir çalışma ortamının oluşturulması ve sürdürülmesini sağlamak, İnsan Kaynakları olarak ana hedefimizdir. Bu kapsamda verdiğimiz eğitimlerle çalışanlarımızın yetkinlik, bilgi, beceri düzeylerinin geliştirilmesine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktayız. İhtiyaçlara göre; teknik, sosyal, kültürel ve psikolojik destekli eğitimlerin yanında iş ve yönetim becerilerini geliştirici, organizasyonel etkinliği arttırıcı eğitimler de verilmektedir. GCA olarak, eğitim programlarımız her çalışanımız için kariyer planlarına uygun olarak özel tasarlanmakta olup; sene içerisinde yurtiçinde ve yurtdışında birçok eğitime, fuara ve sempozyuma katılım sağlanmaktadır.

 

 

 

10- GCA Dijital Katalog

                Her yıl tasarım departmanımız tarafından güncellenen ürün yelpazemiz, GCA resmî sitesinde dijital olarak yayımlanmaktadır. Yayımlanan dijital dokümanlar ürün kataloğu, ürün föyü ve özel tasarım kataloğudur. Tasarım departmanı tarafından titizlikle hazırlanan bu materyaller sayesinde müşteri kitlemize hangi alanlarda çalışma yaptığımızdan ürünlerimizin teknik özellikleri ve hikayelerine kadar ayrıntılı bilgiler sunmaktayız. Dijital kataloglarımız sayesinde müşterilere sitemizde rahat gezinme imkânı sağlamaktayız. Bakan müşteriler istediği ürüne ulaşabilmekte ve ürünler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmekteler.  Ayrıca HTML5 formatında olan dijital kataloğumuz bütün tarayıcılarda herhangi bir şey indirmeden rahatça görüntülenebilmektedir. Son derece işlevsel olmakla birlikte bilgisayar, tablet ve mobil telefonlarda aynı şekilde görünür. Ayrıca dijital kataloglar sayesinde CO2 ayak izimizi azaltarak doğaya fayda sağladığımızı da vurgulamak isteriz.

 

 

 

11- Avrupa Enerji Krizi 

            Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların ardından Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz tedarikini kesmesi kıta genelinde eşi benzeri görülmemiş ölçekte bir enerji krizi ortaya çıkardı. Bunun sonucunda Avrupa doğal gaz piyasalarında fiyatlar 1 yıl öncesine kıyasla 10 kattan fazla artarak tarihi bir zirve yaptı. Gaz fiyatlarındaki artış elektrik fiyatlarını da hızlı bir şekilde yukarıya çekti. Elektrik fiyatları ise 1 yıl öncesine kıyasla 8 kat arttı. Rusya’nın tedariki kesmesi sonrasında Avrupa Ülkeleri farklı tedbirler almaya başladı. Aşağıda Avrupa Birliği Üyesi bazı ülkelerin aldığı önlemler görülmektedir.

Almanya:

·         Vatandaşlara fatura desteği

·         Toplu taşımada sınırsız bilet uygulaması

·         Kamu binaları 19 derecede ısıtılacak.

İtalya:

·         Akaryakıt vergileri düşürüldü.

·         Yoksullara 200 Euro ödendi.

Yunanistan:

·         Kamu binaları 19 derecede ısıtılacak.

 

 

 

12- Müşteri Proje Koordinatörlüğü 

            Modern müşteri deneyimi denildiğinde öne çıkan en önemli kavramlardan bir tanesi müşteri sadakati olmaktadır. Sürdürülebilir müşteri ilişkileri kurmak ve yönetmek çağımızın çetin rekabet koşullarında her zamankinden daha fazla öneme sahip olmakta, müşteri odaklı çalışma metodolojilerin ve inovatif bakış açılarının geliştirilmesi yüksek hedefli işletmeler için zorunluluk haline gelmektedir.

             GCA var olan tüm müşterilerini iş ve çözüm ortağı olarak görerek her bir müşteri için yaratılan değerin arttırılmasını odağında tutan bir kültürü içinde barındırır. Müşteri Projeleri Koordinatörlüğü ise bu kültürden doğmuş bir hizmet inovasyonudur. Her bir iş ortağına atanan Müşteri Proje Koordinatörleri, iş ortaklarımızın direkt kontağı ve GCA içerisindeki temsilcisi konumundadır.

             Müşteri proje koordinatörlüğü, alanında yüksek teknik donanıma sahip mühendislerden oluşan bir ekibi içinde barındırır. İş ortaklarına gerçekleştirdikleri rutin ziyaretler ile bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen bu ekip aynı zamanda dolum proses koşulları ve cam ambalaj ile çalışma prensipleri konusunda derin bilgi sahibidir. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini sürekli olarak analiz eden bu ekip müşteri odağı tanımının bütün gerekliliklerini yerine getirmek adına ürün ve ürünün girdi sağladığı her bir proseste hizmet kalitesini iyileştirmek adına varlığını sürdürür.

            GCA'nın kültür yapısını dışa vuran Müşteri Proje Koordinatörlüğü çevik ve esnek hizmet, bilgi paylaşımı, sürekli iyileştirme faaliyetleri, ulaşılabilirlik ile GCA'nın önemli bir yapıtaşıdır.

 

 

13- Elektrikli Araçlar 3 Dakikada Şarj Olabilir mi?

          Adden Energy isimli bir gelişim, dakikalar içinde tamamen şarj olabilen ve mevcut pillerin iki katından daha uzun süre dayanan, elektrikli otomobiller için uygun bir katı pil geliştirildi.

            Harvard Üniversitesi'nden çıkan girişim Adden Energy, üç dakikada şarj olabilen ve ömrü boyunca 10 binden fazla şarj döngüsüne sahip bir saat pili prototipini başarıyla çalıştırdıktan sonra, yakın gelecekte ticarileştirmek amacıyla teknolojiyi daha da ilerletmek için 5,15 milyon dolar fon aldı.

            Adden Energy’nin CEO’Fitzhugh, "Dünyanın araç filosunun tamamen elektrikli araçlardan oluşması, iklim değişikliğiyle mücadelede atabileceğimiz en anlamlı adımlardan biri" dedi.

            Girişime göre temiz enerji depolama teknolojisinin hızlı gelişimi, iklim değişikliği "vebasıyla" mücadelede kritik öneme sahip.

 

 

 

28.09.2022